Νεωκόροι

 

v  1854 Σαραγιώτης ………

v  1885 Δημήτριος Π. Κατσέλας

v  1890 Γεώργιος Τζιόγκας

v  1902 Άγγελος (18/8/1902)

v  1905 Αστέριος Παλιούρας έως και Σεπτέμβριος 1944

v  Αθανάσιος Βλάχος

v  Αθανάσιος Χουμνικιώτης απελύθη λόγω ηλικίας το 1955

v  Αλέξανδρος Παλιούρας (προσωρινός μαζί με τον Χουμνικιώτη) μόνιμος μετά τις 15/2/1955 μέχρι τις 26/12/1956

v  Βασίλειος Σκεφαλές από 27/12/1956 μέχρι 1986

v  Αναστάσιος Βλάχος από 6/4/1986 μέχρι 1987

v  Αντώνιος Χατζής 14/10/1987 - 1/11/2016

 

 

Δεξιοί Ιεροψάλτες

 

v Παναγιώτης Γιαγκίνογλου ~1925 - 28/7/1952. Εξ Αρτάκης. Απόφοιτος της Εκκλησιαστικής Μουσικής Σχολής του εν Κωνσταντινουπόλει Εκκλησιαστικού μουσικού συλλόγου στις 10 Μαΐου του 1910.

v Κων/νος Παπαιωάννου 13/8/1940 και για 2 μήνες.

v Κων/νος Πούνης 16/7/1952 -1953.

Καταγόταν Προύσσης της Μικράς Ασίας. Η οικογένειά του ήρθε το 1922 στη Θεσσαλονίκη, εγκαταστάθηκε αρχικά στο Σοχό και στη συνέχεια στην Ανθή-Σερρών. Σε ηλικία δεκατεσσάρων χρόνων οι γονείς του τον έστειλαν, για δυο χρόνια, στη Μονή Καρακάλου του Αγίου Όρους όπου έμαθε τη βυζαντινή μουσική. Στη συνέχεια μαθήτευσε κοντά στο Δημήτριο Στρατηλάτη και στο μοναχό Γαβριήλ Κουντιάδη της Ιεράς Μονής του Τιμίου Προδρόμου των Σερρών. Ο Κ. Πούνης έψαλλε σε διάφορες εκκλησίες του νομού Σερρών. Σε ηλικία 19 ετών ορίστηκε Λαμπαδάριος στην εκκλησία των Αγίων Ταξιαρχών των Σερρών, όπου τον βρίσκουμε από τα γραπτά του και ως πρωτοψάλτη. Στη συνέχεια και μέχρι το 1948 έψαλλε στο Σκούταρι. Στην Τερπνή ήρθε το 1948 και έμεινε μέχρι το 1952. Από την Τερπνή και ύστερα ο Κ. Πούνης ακολούθησε μια εντυπωσιακή πορεία. Υπηρέτησε ως πρωτοψάλτης στον Άγιο Γεώργιο της Νιγρίτας και στη συνέχεια στον Άγιο Δημήτριο των Σερρών (Ιμαρέτ) μέχρι το 1958, τότε που τον κάλεσαν να αναλάβει το δεξιό στασίδι του Μητροπολιτικού Ναού Σιδηροκάστρου. Το 1960 έφυγε για την Αθήνα και έγινε μόνιμος κάτοικος Καματερού. Από το 1960 έψαλλε σε διάφορες εκκλησίες της Αττικής, το μεγαλύτερο όμως διάστημα, 13 χρόνια, έψαλλε στην εκκλησία της Θείας Αναλήψεως Πειραιώς (Δραπετσώνα). Το 1988, όταν ήταν πρωτοψάλτης σ’ αυτήν την εκκλησία, εξέδωσε το βιβλίο του Καλλίφωνος Αηδών (Οι πληροφορίες προέρχονται από το βιβλίο του κ.Νίκου Λ. Πασχαλούδη, Η ΤΕΡΠΝΗ, αναφορές στο χθες και στο σήμερα, σελ.73, τον οποίον και πολύ ευχαριστούμε για την ευγενική παραχώρηση) 

v Χρήστος Μπαλτάς 8/3/1953 – 1962

v  Μιλτιάδης Ιλαρίδης 13/5/1962 – 28 Ιανουαρίου 1967

v  Μαϊδανόγλου Σπυρίδων 1/2/1967 -  /5/1968

v  Γεώργιος Κυρμελής 19/5/1968 – 1974.

 Γεννήθηκε (1939) στα Στεφανινά Θεσσαλονίκης. Φοίτησε στην Εκκλησιαστική Σχολή της Αγ. Αναστασίας στη Θεσσαλονίκη και, στη συνέχεια, στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης στην Κωνσταντινούπολη. Ιδιωτικός και δημόσιος εκπαιδευτικός λειτουργός σε πολλά σχολεία στη Βόρεια Ελλάδα (Σέρρες, Ξάνθη, Θεσσαλονίκη) και, για ένα διάστημα, Διευθυντής Επαγγελματικών Λυκείων. Ικανός δοκιμιογράφος και αρθρογράφος σε θέματα γενικότερου κοινωνικού και Oρθοδόξου θεολογικού προβληματισμού.

Η καθαυτό ψαλτική και μουσική του δράση είναι πλούσια και μακρά. Τα πρώτα ακούσματα, και οιονεί μουσικά μαθήματα, οφείλονται στη μητέρα του και στον ψάλτη των Στεφανινών Χρήστο Μαλάχρη, επίσης στον μοναχό της Μονής Αγ. Προδρόμου Σερρών Χριστόφορο. Ωστόσο, η μουσική και ψαλτική του κατάρτιση εμπεδώθηκε (1959-1963) στο Πατριαρχικό περιβάλλον της Σχολής της Χάλκης, όπου είχε καθηγητή και δάσκαλο τον μετέπειτα Άρχοντα πρωτοψάλτη της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Βασίλειο Νικολαΐδη, αλλά και στο καθαυτό περιβάλλον της ίδιας της Κωνσταντινούπολης, όπου άκουγε συχνά τους μεγάλους Πατριαρχικούς ψάλτες Κωνσταντίνο Πρίγγο και Θρασύβουλο Στανίτσα. Την ίδια εποχή χρημάτισεν επίσης και χοράρχης της γνωστής Χορωδίας των σπουδαστών της Χάλκης. Έψαλλε σε ναούς στη Βόρεια Ελλάδα, Αγ. Αναργύρων Σερρών (1964-1968), Αγ. Γεωργίου Νιγρίτας (1968-1974), και Ζωοδόχου Πηγής Επταλόφου Θεσσαλονίκης (1974- έως σήμερα 2016), όπου καταθέτει το ιδιάζον και προσωπικό ψαλτικό του ιδίωμα. Από το Oικουμενικό Πατριαρχείο τού έχει απονεμηθεί (1984) το οφίκιο του Άρχοντος πρωτοψάλτου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως.

v  Αθανάσιος Ουζούνογλου  /2/1975 -  /5/1976

v  Χρήστος Δρογαλάς 11/7/1976 – 31/12/2012. Την 1/1/2008 εκούσια παραχώρησε το δεξί στασίδι στον Κωνσταντίνο Καραγιώρα, αναλαμβάνοντας ο ίδιος το αριστερό για 4 χρόνια ακόμη μέχρι την παραίτησή του. 

v  Κωνσταντίνος Καραγιώρας (Υπηρετεί αμισθί) 1/1/2008 -

 

 

Αριστεροί Ιεροψάλτες

v  Αναστάσιος Κυροπλάστης από ~1902 - 12/2/1946

v  Κων/νος Παπαιωάννου 1/2/1946 - ~1956

v  Μιλτιάδης Ιλαρίδης – Απόστολος Παπαιωάννου 30/1/1957-

v  Απόστολος Παπαιωάννου

v  Γεώργιος Κερασίνης

v  Κυριάκος Ντόκας

v  Κλέαρχος Μιχαηλίδης

v  Κυριάκος Ντόκας               - 31/12/1007

v  Χρήστος Δρογαλάς 1/1/2008 – 31/12/2012

v  Πέτρος Μανούγκας (μαθητευόμενος, υπηρετεί αμισθί) 1/1/2013 -

 

 

Γραμματείς Ι. Ναού

v Αναστάσιος Κυροπλάστης 1/7/1940 - 1952

v Παναγιώτης Γιαγκίνης Σεπτέμβριος 1946

v Απόστολος Παπαιωάννου 1/9/1952 - 1955

v Ιωάννης Παπαγεωργίου 1/7/1955 - 2004

designed by: Κώστας Χριστοδούλου